Resultater 2. runde 2012 / 2013

2. runde i Norsk informatikkolympiade 2012 / 2013, som gikk fra 14. januar 0:00:01 til 20. januar 23:59:59, er nå over. Hundre elever hadde på forhånd kvalifisert seg til denne runden, og de 25 beste blir invitert videre til finalen som finner sted på Universitetet i Bergen 16 – 17. mars.

Oppgavene finner dere her:

Løsninger og datasett ligger her: solutions.zip

Det var mulig å oppnå opptil 100 poeng for hver av disse fem oppgavene.

Disse kvalifiserte seg til finalen:

Plass Navn Skole Poengsum
1 Nils Barlaug Valler VGS 500.00
2 Fredrik Anfinsen Foss VGS 453.33
3 Sebastian Mitusch Rosenvilde VGS 443.33
4 Sondre Sortland Bergen Handelsgymnasium 400.00
5 Sivert Aasnæss Ringerike VGS 396.66
6 Odd Kristian Kvarmestøl Ski VGS 373.34
7 Arne Lyngstad Sund Ringerike VGS 370.00
8 Jonas Dyrlie Rosenvilde VGS 323.33
9 Ole Kristian Pedersen KKG 313.33
10 Ingerid Marie Fosli St. Olav VGS 240.00
11 Lars Magnus Nyland Molde VGS 230.00
11 Grzegorz Swiderski Ringerike VGS 230.00
13 Vemund Santi Ski VGS 220.00
14 Mathias Frits Rørvik Rosenvilde VGS 200.00
15 Jørgen Riseth Valler VGS 193.33
16 Terje Stavnem Tryggheim skular 190.00
17 Anders K Kvernberg Lambertseter VGS 183.33
18 Asbjørn Apeland Tryggheim skular 180.00
18 Nikolas Papaioannou Valler VGS 180.00
20 Anders C. Sørby Drammen VGS 160.00
20 Joakim Misund Foss VGS 160.00
20 Markus Rauhut KKG 160.00
20 Issa S. Hame Drammen VGS 160.00
24 Eric Leonardo Risbakk Valler VGS 150.00
24 Øyvind Sundvoll Rognes Valler VGS 150.00

Vi gratulerer!

Finalistene vil etterhvert få mer info vedrørende finalen. Resten av resultatlisten vil ikke bli publisert, men de som gjerne vil vite sin egen poengsum og plassering kan kontakte oss.

Resultater fra 1. runde 2012 / 2013

Resultatene fra årets 1. runde er klare. Hele 269 elever deltok, noe som er ny rekord og mer enn åtte ganger flere enn i fjorårets konkurranse (!) Dermed ble det også tøff konkurranse om de hundre plassene i 2. runde.

Oppgavene og fasit med løsningsforslag fra første runde kan lastes ned her: oppgaver, fasit

Disse 100 gikk videre:

Plass Navn Skole Poengsum
1 Sondre Sortland Bergen Handelsgymnasium 64
2 Eric Leonardo Risbakk Valler VGS 61
2 Håkon Harrington Valler VGS 61
2 Kari Lovise Lodsby Hadeland Videregående 61
2 Nina Lisa Nordskag St.Hallvard vgs. 61
6 Fredrik Anfinsen Foss VGS 60
6 Ingerid Marie Fosli St. Olav Vgs 60
8 Mikkel Jensen Drammen VGS 58
8 Odd Kristian Kvarmestøl Ski vgs 58
8 Vemund Santi Ski vgs 58
11 Eirik Klungre Firda Vgs 57
11 Fredrik Nevjen Mailand videregående skole 57
11 Nils Barlaug Valler VGS 57
11 Ole Kristian Pedersen KKG 57
11 Paul Thrane Valler VGS 57
11 Truls Elgaaen Berentzen Valler VGS 57
17 Jonas Dyrlie Rosenvilde VGS 56
17 Magnus Martinsen Stabekk vgs 56
17 Terje Stavnem Tryggheim skular 56
20 Jonas Sturtzel Lunde Valler VGS 55
21 Asbjørn Apeland Tryggheim skular 54
21 Sebastian Mitusch Rosenvilde VGS 54
21 Sindre Haugsvær Foss VGS 54
21 Thorbjørn Bonvik Ski vgs 54
25 Einar Bogsnes Hegge Kvinnherad Videregåande skule 53
25 Eirik Fjellheim Andersen Nesodden videregående skole 53
25 Grzegors Swiderski Ringerike videregående skole 53
25 Hans-Wilhelm Warlo Eiker videregående skole 53
25 Joakim Misund Foss VGS 53
25 Jørgen Riseth Valler VGS 53
25 Magnus Longva Molde VGS 53
25 Markus Gran Stiansen Foss VGS 53
25 Sivert Aasnæss Ringerike videregående skole 53
34 Anders C. Sørby Drammen VGS 52
34 Andreas Aarvold Ski vgs 52
34 Åsgeir Livar Horpestad Tryggheim skular 52
34 Markus Rauhut KKG 52
34 Martin Rydving Bergen Handelsgymnasium 52
34 Sigve Svenkerud Gol vgs. 52
34 Tarald Riise Fana gymnas 52
34 Tobias Hordvei Notoden vgs 52
34 Viljar H. Johannessen Bergen Handelsgymnasium 52
43 Joakim Dimoski Valler VGS 51
43 Kristian Dæhlin Gjøvik videregående skole 51
43 Stian Westerhus Vale Arendal vgs 51
46 Anja Maria Aardal Oslo katedralskole 50
46 Axel Grøvdal Hansen Molde VGS 50
46 Benedict Andreas Aas Nøtterøy videregående skole 50
46 Bent Heier Johansen Valler VGS 50
46 Henry Borøy-Johnsen Vågsbygd VGS 50
46 Mathias Frits Rørvik Rosenvilde VGS 50
46 Nikolas Papaioannou Valler VGS 50
46 Rishi Phatak Valler VGS 50
46 William Tallis Falch Bergen Handelsgymnasium 50
55 Audun Eltvik Bergen Handelsgymnasium 49
55 Jørgen Juel Drammen Videregående 49
55 Øyvind Sundvoll Rognes Valler VGS 49
55 Sigurd Botten St. Hallvard vgs. 49
59 Anders K Kvernberg Lambertseter vgs 48
59 Andrea Nornes Ski vgs 48
59 Bjørn Olav Henden Molde VGS 48
59 Håvard Solberg Vågsbygd VGS 48
59 Jørgen Horne Valler VGS 48
59 Lars Magnus Nyland Molde VGS 48
59 Nicolai Winter-Hjelm Valler VGS 48
59 Nils Olav Smestad Gol vgs. 48
59 Trym Teigene Ski vgs 48
68 Alise Danielle Midtfjord Frogn videregående skole 47
68 Cathrine Leveke Lowzow Oslo katedralskole 47
68 Marius Jacobsen Nesodden videregående skole 47
68 Ole Morten Saggau Fana gymnas 47
68 Trond Lohne Vågsbygd VGS 47
73 Daniel Kollstrand Arendal vgs 46
73 Eirik Arnesen Gjøvik videregående skole 46
73 Erlend L. Ottesen Gjøvik videregående skole 46
73 Johannes Husa Tryggheim skular 46
73 Magnus Grødal Solhaug Arendal vgs 46
73 Mats Egedal Vågsbygd VGS 46
73 Torgeir Rabe Arendal vgs 46
73 Vebjørn Sveva Notoden vgs 46
81 Arne Lyngstad Sund Ringerike videregående skole 45
81 Erlend Hammershaug Holt Briskeby vgs 45
81 Gustav Fiskum Valler VGS 45
81 Jens Rønneberg Ski vgs 45
81 Joachim Eivindsen Arendal vgs 45
81 Kim Barmen Gundersen Foss VGS 45
81 Maria Ihler Oslo katedralskole 45
81 Tommy Odeh Tryggheim skular 45
89 Anne Merethe Hyttedalen Drammen Videregående 44
89 Beate Strand Frogn videregående skole 44
89 Camilla Kjersem Molde VGS 44
89 Christian Vidal Fana gymnas 44
89 Eirik Baug Arendal vgs 44
89 Eirik Martiniussen Sylliaas Askim videregående 44
89 Erik Ørbekk Gjøvik videregående skole 44
89 Issa S. Hame Drammen VGS 44
89 Joakim Lange Valler VGS 44
89 Joakim Lier Foss VGS 44
89 Petter J. F. Sørlie Valler VGS 44
89 Sivert Wallin Holte Ski vgs 44

Vi gratulerer!

Andre runde kommer til å foregå med programmering i C++. De aller fleste har ikke kjennskap til dette fra før. Det er heldigvis nok tid til å lære seg før neste runde, og vi bruker kun en liten del av språket, som er nokså likt for de fleste programmeringsspråk. Vi kommer tilbake med hva som er pensum og et treningsopplegg i løpet av helgen. Vi kommer også til å ha en eller flere test-konkurranser der du vil bli kjent med konkurransesystemet og kan løse noen enkle oppgaver før selve konkurransen.

Resultater fra NIO-finalen 2011 / 2012

Finalen i NIO ble avholdt 24. mars, og resultatene er som følger

PL Navn Skole 1 2 3 4 Sum
1 Håkon Strujik Holmen Frogn VGS 100 60 30 70 260
2 Henrik Hodne Frogn VGS 100 60 40 40 240
3 Nils Barlaug Valler VGS 100 40 40 40 220
4 Edgar Vedvik Sogndal VGS 100 60 20 30 210
5 Arne Lyngstad Sund Ringerike VGS 90 0 70 40 200
6 Tobias Hallingstad Greveskogen VGS 100 20 10 40 170
7 Andreas Sandø Krogen Trondheim Katedralskole 100 60 0 0 160
7 Fredrik Lygre Bergesen Fana Gymnas 100 40 10 10 160
9 Boye Borg Nygård Foss VGS 90 40 0 10 140
9 Simon Borøy-Johnsen Vågsbygd VGS 100 0 0 40 140
11 Espen Meidell Hartvig Nissen VGS 80 30 0 10 120
11 Ilse Visser Mysen VGS 80 0 0 40 120
11 Lars Erik Grambo Elverum VGS 100 10 0 10 120
11 Nikolas Papaioannou Valler VGS 100 20 0 0 120
11 Tellef Møllerup Åmdal Kvadraturen Skolesenter 100 0 20 0 120
11 Vegard Stikbakke Gjøvik VGS 80 0 0 40 120
17 Anders Lien Sunndal VGS 100 0 0 0 100
18 Karl Svantorp Foss VGS 80 10 0 0 90
18 Sivert Hatletveit Molde VGS 80 10 0 0 90
20 Lars Magnus Nyland Molde VGS 80 0 0 0 80
20 Sondre Jensen Vågsbygd VGS 80 0 0 0 80

Vi gratulerer alle deltakerne i finalen med gode resultater!

De fire som går videre til IOI i Italia er Håkon Strujik Holmen, Henrik Hodne, Nils Barlaug og Edgar Vedvik. I tillegg til disse fire inviteres også Arne Lyngstad Sund og Tobias Hallingstad til å delta i BOI i Latvia.

Her er oppgavene fra finalen:

  1. Kvadraturen
  2. Smalabygd
  3. Tregulv
  4. Tilbake til 2D

Zip fil med datasett og løsningsforslag til oppgavene i C++:

  1. Kvadraturen
  2. Smalabygd
  3. Tregulv
  4. Tilbake til 2D

 

Innledende runde 2011/2012

Årets inntaksoppgaver finner du her:

  1. Heisaturen
  2. Skrått kast med luftmotstand
  3. Banana republic
  4. Thailand

Du kan også laste ned alle oppgavene samlet.

Fristen for innlevering er 2. mars 2012 kl. 23:59:59 (merk at denne fristen er oppdatert).

Oppgavene er sortert i stigende vanskelighetsgrad etter vår oppfatning, så de som ikke har deltatt før bør begynne med oppgave 1.

Vi har også et lite hefte med oppvarmingsoppgaver, som stort sett er tankenøtter som ikke krever programmering.

Dersom du ikke har deltatt på NIO før, vil du kanskje ha lyst til å studere eksempeloppgavene med løsninger.